Sidney Eğitim Ataşeliği

SİDNEY'DE CUMHURİYETİN 100. YILI COŞKUSU

Avustralya Sidney'de Cumhuriyetin 100. yılı 5 günlük seri etkinliklerle coşkuyla kutlandı.  
SİDNEY'DE CUMHURİYETİN 100. YILI COŞKUSU

 Etkinlikler 26 Ekim 2023 tarihinde Türkiye Maarif Vakfı Maarif Okulları tarafından hazırlanan "Bir Sevdadır Anadolu Müzikali" ile başladı. Programda Büyükelçimiz Sayın Ufuk Gezer, programda vatandaşlarımıza hitabı ile başlayan programa, Başkonsolosumuz Ali Sevim, Eyalet Milletvekili Lynda Voltz, Cumberland Belediye Başkanı Lisa Lake, Eğitim Ataşemiz Doç Dr. Cem Gençoğlu, Maarif Koleji Direktörü Necmi Uzun, NSW Çok Kültürlülük Yönetim kurulu Üyesi Ömer İncekara, Başkonsolosluğumuz mensupları ve vatandaşlarımız katıldı. İzleyenler tarafından çok beğenilen program Orta Asya'dan Türkiye Cumhuriyetin kuruluşuna bir Türkiye panoramasını başarılı bir biçimde sundu. Müzikal, tiyatro gösterileri, müzik ve dansla Türkiye'nin tarihini, zorluklarını ve yıllar içindeki başarılarını gözler önüne serdi. 

02-11-2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir diğer etkinlik ise 27 Ekim 2023 tarihinde Sidney'de Alevi Kültür Derneği tarafından organize edildi. Başkonsolosumuz Ali Sevim, Eyalet Milletvekili Lynda Voltz, Cumberland Belediye Başkanı Lisa Lake, Eğitim Ataşemiz Doç Dr. Cem Gençoğlu'nun katıldığı etkinlikte Atatürk Türk Okulu öğrencileri İstiklal Marşımızı okudular. Türkçe Şarkılarla devam eden etkinlik Austolian Dance Academy'nin Türkiye'nin tüm renklerini yansıtan dansları geceye ayrı bir renk kattı.

02-11-2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkinlikler 28 Ekim'de ATMA - Australian Turkish Mutual Alliance'ın organizasyonunda Sidney Çağdaş sanatlar müzesinde devam etti. İş dünyasından seçkin davetlilerin katıldığı etkinlik Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Sayın Ufuk Gezer'in konuşması ile başladı. NSW Başbakanı Chris Minns Avustralya Türk Toplumuna yönelik kutlama video mesajı gönderdi. Atatürk bursunun ilk kazanan Çağla Alca, Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi mirasına ilişkin bir konuşma yaptı.

02-11-2023

 

 

 

 

 

 

 

 

29 Ekim günü ise etkinlikler Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Auburn'a taşındı. Etkinlikler Atatürk büstüne çelenk konulmasının ardından İstiklal marşının okunması ile başladı. Nepean Türk Okulu ve NSW Türk Derneği tarafından organize edilen Türk Kültür Evi'nden Wyatt Park'a oldukça geniş katılımlı yürüyüşle devam etti. Yürüyüşte Maarif öğrencilerinin taşıdığı dev bayrak Gallipoli Yaşlı Bakım Evi pencerelerinden etkinlikleri izleyen huzur evi sakinlerinin gözlerini doldurdu. Büyükelçimiz Sayın Ufuk Gezer, vatandaşlarımıza burada da hitapta bulundular. Protokol konuşmalarının ardından Wyatt Park'ta Maarif okullarının Mehter Gösterisi izleyenlere coşkulu anlar yaşattı, Cumartesi Türk okullarımızın şiir ve gösterileri duygulu anlara neden oldu.

02-11-2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Kutlamalar 30 Ekim günü Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu konutunda verilen 100. Yıl Resepsiyonu ile sona erdi. Diplomatik misyonlar, siyasiler, toplum üyelerimiz tarafından oldukça yüksek katılım sağlanan Resepsiyon İstiklal marşımız ile başlayıp Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajlarının okunması ile devam etti. Başkonsolosumuz Ali Sevim davetlilere Türkiye Cumhuriyetinin 100 yıllık gelişim sürecinden bahsetti ve bu tarihi ana tanıklık eden tüm konuklara teşekkür etti. Resepsiyonda Eyalet Valisi Margaret Beazley'ın  Türkiye ve Avustralya ilişkilerinin tarihsel geçmişine vurgu yaptı.

02-11-2023

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkinliklerin yoğunluğu, toplumumuzun tüm kesimlerinden katılımın yüksekliği, Cumhuriyetimize, milli birliğimize ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün aziz hatırasına bağlılığımızı bir kez daha teyit etmiş oldu.

66 Ocean Street, Woollahra NSW 2025 Avustralya - 61 2 9302 4614

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.